Skip to main content

Vinterförvaring av en Penguin-båt

Det är enkelt att vinterförvara en Penguin-båt.

Då man tar upp båten för sista gången på hösten lönar det sig att öppna kondenspropparna i frambänkens nedre kant. Sålunda rinner eventuellt vatten bort. Samma kan man göra på våren.

Då man tar upp båten är det bra att tvätta in- och utsidan med sött vatten, en mjuk borste eller svamp och lämpligt tvättmedel.

I samband med att man tvättar båten ser man också bra om det uppstått skador på färgen (Gelcoaten). Det lönar sig att ta ett fotografi av dessa, så att man kan planera behövliga reparationsåtgärder. Det lönar sig alltid att reparera en skadad gelyta. Se separat anvisning.

Efter att man tvättat och granskat båten lönar det sig att vända båten upp och ner och lägga den på ca 10 cm höga underlag. På detta sätt kommer luften åt att cirkulera.

Sedan är det bara att vänta på våren.